Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Wentylacja to ważny element budynku, który zapewnia odpowiednią cyrkulację i filtrację powietrza, odprowadza nieprzyjemne i szkodliwe zapachy oraz wyrównuje temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Korzyści posiadania wentylacji jest wiele – pod warunkiem, że działa prawidłowo i jest systematycznie serwisowana. Zanieczyszczone urządzenie może przynieść więcej szkód niż pożytku nawet, jeśli z zewnątrz wygląda na działające bez zarzutu. Problem rodzi się najczęściej wewnątrz kanałów wentylacyjnych, gdzie gromadzi się brud, kurz, a nawet pleśń.

Czyszczenie wentylacji

czyszczenie wentylacji technologia hydmaster 2

Zanieczyszczenie wentylacji może być wyczuwalne poprzez nieprzyjemny zapach i głośną pracę urządzenia. Nie zawsze jednak daje o sobie znać. Początek rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych zaczyna się niewinnie, ale ma szybki przebieg. Dlatego niezwykle istotne jest systematyczne czyszczenie kanałów wentylacyjnych, zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. W HGM Clean oferujemy skuteczne usuwanie brudu, kurzu i bakterii z kanałów wentylacyjnych, które poprzedzamy wnikliwą analizą poziomu zanieczyszczeń. Wykonujemy je z pomocą specjalistycznego sprzętu wyposażonego w kamerę. Dodatkowo, aby wykluczyć lub potwierdzić obecność drobnoustrojów, pobieramy próbkę materiału, którą przekazujemy do laboratorium. Otrzymane wyniki badań mikrobiologicznych pozwalają na ocenę poziomu zanieczyszczeń i rozpoczęcie procesu czyszczenia oraz dezynfekcji.

Metody czyszczenia wentylacji

W HGM Clean stosujemy dwie metody czyszczenia wentylacji, w zależności od rodzaju zanieczyszczenia. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych wykonujemy za pomocą obrotowych szczotek, które pozwalają na dokładne zebranie brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń z wnętrza urządzenia. Następnie usuwamy je z użyciem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. W przypadku instalacji narażonych na działanie tłuszczu, smaru lub oparów olejowych (gastronomia, motoryzacja, przemysł ciężki, stocznia) stosujemy najwyższej jakości środki chemiczne, które są bezpieczne dla osób przebywających wewnątrz pomieszczenia i nie oddziałują na maszyny lub produkty.

Kiedy czyścić kanały wentylacyjne?

Czyszczenie kanałów wentylacyjnych powinno odbywać się tak często, jak wymagają tego przepisy budowlane i zasady BHP. W przypadku lokali usługowych, handlowych i produkcyjnych, szczególnie narażonych na pylenie, wysoką lub niską temperaturę i inne czynniki wymuszające większą pracę wentylacji, urządzenia filtrujące powietrze powinny być czyszczone częściej.

czyszczenie kanałów wentylacyjnych

Efekty czyszczenia kanałów wentylacyjnych

Podniesienie jakości powietrza i komfortu pracy w pomieszczeniu, w którym zostało przeprowadzone czyszczenie wentylacji, to nie jedyne zalety dbania o instalację HVAC. Udrażnianie kanałów, wymiana zanieczyszczonych filtrów i mycie podzespołów to przedłużenie żywotności urządzenia i ważny element jego serwisowania. Czyszczenie kanałów wentylacyjnych warto przeprowadzać również ze względów ekonomicznych. Drożna i czysta wentylacja to lepsza cyrkulacja powietrza w budynku, a tym samym mniejsze rachunki za chłodzenie lub ogrzewanie pomieszczenia.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Pełna oferta HGM Clean dostępna jest na naszej stronie internetowej i w głównej siedzibie firmy. Zachęcamy do zapoznania się z dotychczasowymi realizacjami i opiniami naszych klientów.