Czyszczenie wentylacji

Czyszczenie wentylacji

Podstawową funkcją systemów wentylacyjnych jest filtracja powietrza. Oprócz odprowadzania pary wodnej, dwutlenku węgla lub innych substancji wydzielanych w pomieszczeniach, systemy wentylacyjne doprowadzają powietrze do wnętrza budynków. Odpowiednia instalacja i montaż wentylacji to jedno. Obowiązkiem każdego właściciela budynku jest okresowe czyszczenie wentylacji. Konieczność podyktowana jest prawem budowlanym, ale i zmianami klimatycznymi.

 

Coraz większe występowanie smogu i innych zanieczyszczeń powietrza sprawia, że czyszczenie i wymiana filtrów powinna odbywać się ze wzmożoną częstotliwością. Zwłaszcza w przypadku pomieszczeń usługowo-handlowych, przemysłowych czy dystrybucyjnych, w których przebywa duża liczba osób. Nagromadzenie wilgoci przyczynia się do rozwoju drobnoustrojów, a to prowadzi do infekcji, zarówno dróg oddechowych pracowników, jak i produktów przechowywanych w halach lub magazynach.

hgm clean czyszczenie wentylacji technologia hydmaster 3

Metody czyszczenia wentylacji

czyszczenie wentylacji technologia hydmaster 3

Czyszczenie wentylacji w HGM Clean odbywa się wieloetapowo. Zaczynamy od szczegółowej inspekcji stanu kanałów, która pozwala nam ocenić poziom zanieczyszczeń we wnętrzu wentylacji. Do przeprowadzenia analizy wykorzystujemy specjalistyczny sprzęt, umożliwiający wykonanie zapisu filmowego i fotograficznego, a także pobieramy próbki do badań mikrobiologicznych, które wysyłamy do atestowanego laboratorium. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie wykluczyć lub potwierdzić zanieczyszczenia mikrobiologiczne, jak również sporządzić obowiązkową dokumentację do raportu podwykonawczego.

 

Kolejnym etapem poprzedzającym proces czyszczenia wentylacji jest zabezpieczenie sprzętów i urządzeń wewnątrz pomieszczenia. Przemysłowe czyszczenie wentylacji przeprowadzamy z użyciem specjalistycznych urządzeń światowej marki LIVA AIR, które wyróżniają się wysoką skutecznością i długotrwałym efektem. Maszyny wyposażone w różnego typu szczotki, umocowane na giętkich, obrotowych wałkach, doskonale radzą sobie z nagromadzonymi zanieczyszczeniami. Urządzenia podciśnieniowe zaś, dzięki wymiennym sekcjom filtrującym, zapewniają kompleksowe i dokładnie czyszczenie wentylacji. Wykorzystywane przez nas metody zapewniają blisko 100% skuteczność, bez ryzyka zapylenia wnętrza budynku i ponownego zanieczyszczenia instalacji. Włóknina filtrująca, filtry przedwstępne (kieszeniowe) oraz filtry HEPA zatrzymują szkodliwe substancje i zapobiegają przedostawaniu się drobnoustrojów do pomieszczenia. Dzięki temu możemy przeprowadzać przemysłowe czyszczenie wentylacji bez konieczności opuszczania budynku przez klientów, pracowników lub dostawców.

Efekty czyszczenia wentylacji

Poprawa jakości powietrza to główny powód, dla którego warto wykonać czyszczenie wentylacji. Zdrowe i nieskażone drobnoustrojami powietrze z pewnością docenią osoby przebywające w danym pomieszczeniu. Zmniejszenie ryzyka infekcji górnych dróg oddechowych jest szczególnie ważne w halach dystrybucyjnych, magazynach i innych pomieszczeniach, w których przebywa duża liczba osób, a choroby przenoszą się bardzo szybko.

 

Efekty czyszczenia wentylacji to także lepsza wydajność energetyczna budynku, mniejsze zużycie energii i zapobieganie problemom z nagromadzoną wilgocią (pleśń, grzyb, itd.). Odpowiednio oczyszczona wentylacja ogranicza ryzyko awarii i zwiększa efektywność działania całego systemu. Zdrowotne i ekonomiczne zalety czyszczenia wentylacji to jedno – monitorowanie poziomu jej zanieczyszczeń i wymiana filtrów stanowi obowiązek każdego właściciela budynku, zwłaszcza usługowo-handlowego, dystrybucyjnego lub przemysłowego.

Profesjonalne czyszczenie wentylacji, komu je zlecić?

Wybór odpowiedniej firmy, specjalizującej się w czyszczeniu wentylacji, powinien być przemyślany. Ważne, aby w ofercie czyszczenia systemu wentylacyjnego znalazła się również analiza poziomu zanieczyszczeń oraz badanie laboratoryjne drobnoustrojów. Tylko kompleksowo wykonana usługa zapewni najwyższą skuteczność i długotrwały efekt. W wyborze specjalistów warto kierować się również sprzętem i metodami wykorzystywanymi w trakcie pracy. Wysokiej jakości narzędzia, wyposażone w innowacyjne rozwiązania, jak kamera czy filtry HEPA, podparte atestem i certyfikatem, to obowiązkowy punkt weryfikacyjny każdej firmy.

Kiedy zlecić czyszczenie wentylacji?

Przyjęło się, że czyszczenie wentylacji odbywa się raz w roku. Niestety, w wielu przypadkach jest to niewystarczające. W pomieszczeniach, w których stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże (np. garaż podziemny) lub wilgotność osiąga bardzo wysoki poziom (np. hale produkcyjne), czyszczenie wentylacji powinno odbywać się z większą częstotliwością.

 

O konieczności sprawdzenia stanu wentylacji może alarmować wyższa temperatura, nieprzyjemny zapach lub głośniejsza praca systemu. Z pewnością należy decydować się na czyszczenie wentylacji, kiedy powietrze uniemożliwia prawidłowe użytkowanie pomieszczenia.

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ

Pełna oferta HGM Clean dostępna jest na naszej stronie internetowej i w głównej siedzibie firmy. Zachęcamy do zapoznania się z dotychczasowymi realizacjami i opiniami naszych klientów.

Zdjęcia z naszych prac

Sprawdź nasz najnowszy katalog